هاستل نوعی اقامتگاه می باشد که بر اساس فضاهای مشترک شکل گرفته است اگر چه در مقوله اسکان و اقامت شباهت هایی بین هتل و هاستل وجود دارد اما هاستل ار می توان اینگونه تعریف نمود : خوابگاه مسافری یا هاستل (به انگلیسی: Hostel) که می‌توان آن را مهمانپذیر( guest house ) نیز نامید نوعی مکان اقامتی اجاره‌ای است. معمولاً هر مهمان دارای یک تخت است که در یک اتاق مشترک با تعداد دیگری از میهمانان قرار گرفته‌ است. معمولاً امکانات بهداشتی (حمام و توالت) و نیز آشپزخانه در بیرون از اتاقها قرار دارند و بصورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 برای برخی از سفرها، انتخاب هاستل یکی از راههای کم کردن هزینه هاست. اما اغلب در مورد آن اطلاعات کمی و محدودی دارند.

هاستل یا هوستل محل خواب ارزان قیمتی است که تخت‌های یک اتاق را به شما اجاره می‌دهد و در واقع یک اتاق بین چند نفر مشترکا بهره برداری می‌شود. تعداد تخت‌ها در هر اتاق از ۲ الی ۸ تخت متغیر است. هاستل‌ها هیچ چیزی از امکانات هتل‌ها کم ندارند و تنها چیزی که قیمت آنها را پایین می‌آورد استفاده کردن همزمان چند نفر از یک اتاق می‌باشد. البته تا آنجایی که تجربه نشان داده‌است خیلی به ندرت پیش می‌آید که تمام اتاق‌های یک هاستل پر از مسافر باشند، در ۸۰ درصد اوقات شما تنها یا با یک یا دو نفر دیگر در آن اتاق اسکان خواهید داشت.
هاستل‌های معتبر دارای اتحادیه بین المللی هستند و به مسافران و جهانگردانی که خواهان اقامت ارزان قیمت هستند در سراسر شهرهای کشورهای مختلف جهان سرویس می‌دهند.


  زندگی در هاستل

زندگی در هاستل از این منظر قابل توجه‌است که شما به راحتی با افرادی از کشورهای دیگر هم اتاق می‌شوید و می‌توانید دوستان بسیار زیادی را در کشورهای دیگر پیدا کنید و حتی قرار سفر بعدی را برای کشور آنها تنظیم کنید (هم اتاقی‌های هاستل خود را پس از آشنایی در فیس بوک یا دیگر شبکه اجتماعی محبوب پیدا کنید و به لیست دوستانتان بیافزایید) چون اکثر توریستهای جوان دنیا به این محلها می‌آیند و ارتباط مستقیم و نزدیکی باهم دارند امکان پیدا کردن دوستان صمیمی و نزدیکی از همه دنیا برای شما فراهم می‌شود و از آنجایی که همه توریست هستند می‌توانید در بعضی از قسمتهای سفر با آنها همسفر بشوید و با تقسیم کردن هزینه‌ها باز هم در پول مصرفی خود در حین سفر صرفه جویی عمده نمایید.

هاستل‌های معتبر دارای اتحادیه بین المللی به آدرس اینترنتی hihostels.com هستند و به مسافران و جهانگردانی که خواهان اقامت ارزان قیمت هستند در سراسر شهرهای کشورهای مختلف جهان سرویس می دهند. زندگی در هاستل از این منظر قابل توجه است که شما به راحتی با افرادی از کشورهای دیگر هم اتاق می شوید و می توانید دوستان بسیار زیادی را در کشورهای دیگر پیدا کنید و حتی قرار سفر بعدی را برای کشور آنها تنظیم کنید! (هم اتاقی های هاستل خود را پس از آشنایی در فیس بوک یا دیگر شبکه اجتماعی محبوب پیدا کنید و به لیست دوستانتان بیافزایید) چون اکثر توریستهای جوان دنیا به این محلها می آیند و ارتباط مستقیم و نزدیکی باهم دارند امکان پیدا کردن دوستان صمیمی و نزدیکی از همه دنیا برای شما فراهم میشود و از آنجایی که همه توریست هستند می توانید در بعضی از قسمتهای سفر با آنها همسفر بشوید و با تقسیم کردن هزینه ها باز هم در پول مصرفی خود در حین سفر صرفه جویی عمده نمایید.


  ویژگی هاستل‌ها

هاستل‌ها بر خلاف هتل‌ها دارای امکانات پخت و پز در آشپزخانه بوده و همه نوع وسیله طبخ مانند اجاق گاز، فر خوراک پزی، مایکروویو، توستر نان، قابلمه، ماهیتابه، بشقاب، قاشق و چنگال و لیوان و غیره در آنها برای آشپزی و غذا خوردن مهیا است. در کل استفاده از توالت و حمام و آشپزخانه در هاستل‌ها مشترک می‌باشد علاوه بر اینکه این مکان‌ها هم کاملا تمیز هستند.


  هزینه اقامت در هاستل

قیمت یک شب استرحت در هاستل‌های اروپایی برای هر نفر بین ۱۰ تا ۱۵ دلار متغیر است و برای کشورهای آسیایی یا آمریکای لاتین به شبی ۵ دلار هم می‌رسد. البته قیمت اتاق‌های خصوصی یا Private کمی بیشتر است. اتاق‌های خصوصی گزینه بهتری برای متاهل‌ها است. این در مقایسه با هتل‌های شبی ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار واقعا به صرفه‌است، همچنین در هتل شما امکان پخت و پز ندارید و مجبورید از غذاهای بیرون نیز استفاده کنید که آن هم هزینه شما را باز بالا می‌برد. ولی در هاستل شما می‌توانید مواد اولیه ارزان را از سوپرمارکت‌ها تهیه کرده و با استفاده از قابلمه و ظروفی که در آشپزخانه هاستل‌ها مهیا می‌باشد، خودتان در هاستل غذای مورد علاقه خود را بپزید و حتی باقیمانده آنرا برای فردا در یخچال هاستل نگهداری نمایید.


البته قیمت اتاقهای Private ( اختصاصی ) مربوط به اتاق هایی می شود که به طور خصوصی فقط برای خود شماست و کس دیگری در آن نیست و گزینه بهتری برای متاهل ها است و طبیعتا اندکی گران تر می شود صد البته قیمت اتاق های private و خصوصی در هاستل ها نیز گزینه های ارزانی نسبت به قیمت اتاق در هتل های گران هستند. ضمنا همه اتاق های موجود در هاستل هایی که از سه سایت معروف آدرس داده شده در اینجا پیدا می کنید (چه خصوصی، چه عمومی) کیفیت و زیبایی ظاهر لازم را دارند و دارای استاندارد لازم برای زندگی مسافرتی هستند!

هاستل چیست ؟ و چه تفاوتی با هتل دارد ؟

مزایای استفاده از کارت اشتراک سالیانه

اگر هاستل شما عضو اتحادیه بین المللی هاستل داران در سایت باشد،شما می‌توانید از هر یک از هاستل‌های زیر نظر این اتحادیه یک کارت فیزیکی عضویت دریافت کرده و از ۴۰۰۰ هاستل عضو این اتحادیه در سراسر دنیا از تخفیف قابل توجهی در قیمت هاستل‌ها برخوردار شوید. این کارت به ارزش تقریبی ۲۴ دلار است و به نام شما صادر می‌شود و به شما تخفیفی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد در قیمت هاستل‌های عضو این اتحادیه در سراسر دنیا ارائه می‌دهد. همچنین اگر بیشتر از ۱۰ شب در یک هاستل قصد توقف دارید می‌توانید از صاحب هاستل یک تخفیف بیشتری هم برای اقامت طولانی مدت خود دریافت کنید.
رزرو هاستل

از طریق اینترنت به راحتی می توانید یک هاستل در هر شهر از هر کشوری که بخواهید پیدا کنید و سپس با تلفن زدن به آن، اتاق مورد نظر خود را رزرو کنید و برای این کار نیاز به پرداخت پول از طریق کارت اعتباری بین المللی ویزا کارت یا مسترکارت نمی باشد و همین بزرگترین مزیت آن برای ما ایرانیان ساکن در دوران جمهوری اسلامی است که تحریم بانکی بین المللی هستیم.

مشخصات تمام هاستل های دنیا در یکی از این سه سایت زیر موجود است:
http://www.hihostels.com
http://www.hostels.com
http://www.hostelworld.com/hostels.php


 اغلب صاحبان هاستل شب‌ها را در آن سپری نمی‌کنند و هاستل کاملا در اختیار مهمانان آن است. بنابراین اگر دیر هنگام به شهر مورد نظر خود می‌رسید باید از مسئول هاستل بسته به نوع امکانات آن، محل قرار گرفتن کلید اتاق یا رمز عبور باز کردن درب اتاقی که رزرو کرده‌اید را از وی بپرسید تا موقع ورود به هاستل دچار مشکل پشت در ماندن نشوید.


 هاستل در ایران

در ایران به مکانهای اقامتی ارزان قیمت شبانه روزی، مهانخانه، مهمانپذیر و نیز مسافرخانه گفته می‌شود. در نیمه اول قرن چهاردهم خورشیدی، ساخت مسافرخانه‌های ارزان‌قیمت در شهرهای مختلف ایران گسترش یافت و در شهرهای مختلف این مکانها، در میادین اصلی شهر، دروازه‌های ورودی و نیز در مجاورت گاراژهای مسافرتی ساخته شدند. در دهه‌های اخیر، علاقه بیشتری به ساخت و اقامت در هتل به وجود آمده‌است. به همین دلیل، بسیاری از مسافرخانه‌های قدیمی تغییر کاربری داده‌اند. در دوره‌های قدیمی تر، کاروانسراها نقش مهمانخانه را بر عهده داشته‌اند.

راهکارهایی برای انتخاب محل اقامت مناسب در سفر به یزد

برخی از گردشگران به کیفیت خدمات بها می دهند و برخی دیگر توجه ویژه ای به قیمت ها دارند ولی بهترین گزینه جهت انتخاب خدمات متناسب با قیمت ، اقامتگاه های بوم گردی یا هاستل های شهر یزد هستند

اقامتگاه بوم گردی خانه خشتی یزد ( برای اطلاعات بیشتر در مورد اقامتگاه خانه ی خشتی اینجا کلیک کنید )

اقامتگاه بوم گردی خانه خشتی یزد در خیابان امام خمینی و حوالی میدان امیرچخماق واقع شده است فاصله این اقامتگاه تا میدان امیر چخماق 400 متر و تا مسجد جامع 800 متر است تعداد اتاقها : 7 عدد ظرفیت : 25 نفر اتاقها دارای تخت خواب و کولر آبی و شومینه گاز سوز هستند. تلفن تماس : 09135162609

موارد مرتبط : خانه خشتی _ گالری تصاویر _ یزد گردی _ سفر به یزد