گردشگری پایدار نوعی از گردشگری است که به دنبال استفاده معقول و متناسب از منابع می باشد و دارای سه محور زیست محیطی ، فرهنگی و اجتماعی ، اقتصادی است

گردشگری پایدار بر خلاف گردشگری انبوه اهدافی چون پاسداشت محیط زیست ، توانمند سازی اقتصاد جوامع محلی ، شناخت و احترام به خرده فرهنگها را دنبال می کند و در جهت پیشبرد و توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه ی جامعه  نیازمند سیاست گزاری های کلان در حوزه گردشگری پایدار هستیم  یکی از روشهای نیل به اهداف گردشگری پایدار ، توسعه اکو توریسم است چرا که بوم گردشگری ( بوم گردی ) علاوه بر توجه به پاسداشت محیط زیست و معرفی خرده فرهنگها ، ارتباط تنگاتنگی با جوامع محلی داشته و دارد و باعث توانمندی و توسعه جامعه محلی پیرامونی خواهد شد

هر چند برخی به اشتباه واژه اکوتوریسم را طبیعت گردی معنا می کنند و این در حالی است که معادل اکوتوریسم در زبان فارسی واژه بوم گردشگری ( بوم گردی ) است و طبیعت گردی با مفهوم بوم گردی تفاوتهایی دارد. طبیعت گردی را می توان گردشگری بر پایه طبیعت نامید و لزوما توجه به معیارهای محیط زیستی و جوامع محلی در آن برجسته و پررنگ نیست اما بوم گردشگری به دنبال پاسداشت محیط زیست همچنین کمک و احترام به جوامع محلی است

در سالهای اخیر با تاسیس و راه اندازی واحدهای اقامتی تحت عنوان اقامتگاه بوم گردی همواره مفهوم سفر بوم گردی به یک اقامتگاه بوم گردی تقلیل یافته است و واژه بوم گردی به عنوان یک صفت از جنس اقامتی در مقابل نوع اقامت هتلی مطرح شده است اما باید توجه داشت استفاده از عبارت بوم گردی تنها منحصر به یک اقامتگاه بوم گردی نیست و مفهوم کلی یک سفر بوم گردشگری را در بر دارد.

آنچه که در یک سفر بوم گردی مورد توجه می باشد ، گردشگری پایداراست و گردشگری پایدار به معنای گردشگری مسئولانه در کنار تلاش برای حفظ محیط زیست همراه با کمک و احترام به جامعه محلی است ؛ پاسداشت محیط زیست ، توجه با ابعاد فرهنگی و اجتماعی ، شناخت فرهنگ بومی و محلی ، بازدید از جاذبه های گردشگری محلی و رعایت عرف و اخلاق در یک سفر بوم گردی حائز اهمیت است. همچنین در یک سفر بوم گردی شاید مرز مشخصی بین فضاهای شهری و روستایی نتوان ترسیم نمود اما فضاهای روستایی به دلیل بکر بودن ، داشتن فضاهای گسترده تر و فضاهای باز نظیر دشت و صحرا و یا باغ و جنگل بیشتر مورد توجه بوم گردان هستند.

گردشگری در روستا به دلیل رفتار دوستانه و صمیمانه اهالی روستا و احساس نزدیکی به طبیعت شکل واقعی تر و اصیل تری به خود می گیرد آنچنان که اهالی محل گردشگران را ساده و آسان در جمع خود می پذیرند و با رفتار مهمان نوازانه خود در پی ایجاد یک دوستی جدید بر می آیند هرچند ممکن است درابتدا با نگاهی کنجکاوانه به گردشگران نگریسته و کمی غریبگی کنند اما در صورت احساس امنیت به راحتی گردشگران را در جمع خانواده خود می پذیرند.

از سال ۱۹۹۴ میلادی و در اولین سمینار بین‌المللی انجمن‌هاي تخصصی اکولوژ، گونه جدیدی از اقامتگاه‌ها با نام «اقامتگاه بومی یا اکولوژ» به صورت رسمی به دنیای گردشگری معرفی شد که ساختار خود اقامتگاه با هویت آن در هم تنیده بودند. بر اساس اولین تعریف رسمی در سال ۲۰۰۲ میلادی، اقامتگاه بومی یا اکولوژ امکانات اقامتگاهی گردشگری است که به معیارهای زیر پایبند است:

حفاظت از محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون؛  ایجاد کمترین اثر بر محیط طبیعی اطراف اقامتگاه در هنگام ساخت آن؛  استفاده از معماری و مصالح بومی و داشتن بافت فرهنگی و فیزیکی خاص با توجه و هم آهنگ با فرم، منظره و رنگ محیط؛  استفاده از سیستم‌های آبرسانی پایدار و کاهش مصرف آب؛  به کارگیری روش‌هایی برای بازیافت زباله‌های خشک و دفع دیگر انواع زباله بدون آسیب رسانی به محیط؛  استفاده از انرژی‌های پایدار به روش‌هاي سنتی و  به کار گیری انرژی‌های نو با استفاده از وسایل مدرن؛  کار گروهی همراه با به کارگیری جامعه محلی؛  ارائه کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی ویژه کارکنان، گردشگران و مالکان اقامتگاه ها درباره چگونگی حفاظت و برخورد با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون؛  همکاری با برنامه‌های تحقیقاتی در جهت برنامه‌ریزی توسعه پایدار محلی.

هدف اصلی در ایجاد و توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی که دارای هویت و ساختار بومی هستند ، رسیدن به توسعه‌ پایدار است. اقامتگاه‌های بوم‌گردی تنها جنبه اقامتی ندارد بلکه در آنها فعالیت‌های مختلفی همچون ارائه غذا و نوشیدنی بومی، ساخت، آموزش و فروش صنایع‌دستی محلی، اجرای نمایش و موسیقی سنتی، برگزاری رویدادهای بومی و تورها و فعالیت‌های بوم‌گردی فراهم شده است. مکان فیزیکی اقامتگاه، به‌دلیل سبک معماری، مصالح ارگانیک به‌کار رفته، طراحی داخلی و مبلمان بومی آن نیز به‌عنوان اکوموزه بومی، بخشی از یک جاذبه گردشگری است. مهم‌ترین اصلی که در اقامتگاه‌ بوم‌گردی رعایت می شود مشارکت جامعه محلی در فعالیت‌های گردشگری است.

الگوی توسعه گردشگری در اقامتگاه‌ بوم‌گردی، براساس گردشگری جامعه‌ محور است که می‌تواند نقش عمده‌ای را در توانمندسازی مردم محلی، توسعه منابع انسانی، تنوع و رشد اقتصادی و همچنین خلق فرصت‌های شغلی جدید ایفا کند و لازم به یادآوری است که رویکرد مبتنی بر جامعه محلی، از الزامات توسعه گردشگری پایدار است.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی معمولا در مناطق روستایی، مناطق بکر طبیعی یا بافت‌ها و اماکن تاریخی شکل گرفته و به همراه فعالیت‌هایی که برای شناخت و معرفی بوم، توسط خانواده‌های کارآفرین و جامعه محلی علاقه‌مند به گردشگری صورت می‌گیرد، می‌تواند به‌عنوان راهکاری عملی برای رسیدن به توسعه پایدار گردشگری در این مناطق باشد.

برجسته‌ترین نمونه‌های اکولوژ در جهان اقامتگاه‌های بومی در کشورهای اندونزی، تایلند، کامبوج، کنیا، آفریقای جنوبی، بولیوی، کاستاریکا، مکزیک، فرانسه، اسپانیا و استرالیاست. هویت و اصالت بومی به‌کار گرفته شده در اداره اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز آنها را از دیگر انواع اقامتگاه‌ها متمایز ساخته و مشارکت جامعه محلی به‌عنوان قلب تپنده این جریان، حیات تازه‌ای به مقاصد گردشگری بخشیده است.اکولوژها بر این باورند که با معرفی و آشنایی گردشگران با محیط انسانی(فرهنگ و اجتماع) مقصد خود، می‌توانند فرهنگ بومی را صادر کنند و همچنین با آشنایی گردشگران با طبیعت منطقه خود، در حفاظت و نگهداری آن محیط نیز مؤثر واقع شوند. همه این کارها با یک انگیزه اصلی و نهایی با نام انگیزه اقتصادی و رشد سطح زندگی جامعه محلی صورت می‌گیرد. از سوی دیگر تجربه ناب و بکر گردشگر و رضایت او از این محصول بومی، چرخه توسعه پایدار گردشگری را کامل می‌کند.

موارد مرتبط : خانه خشتی _ گالری تصاویر _ یزد گردی _ سفر به یزد