گردهمایی یازدهم راهنمایان گردشگری

اسفند 05, 1396 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

۵ ماه پیش وقتی زلزله کرمانشاه خبر اول خبرگزاری ها شد همه راهنمایان از خود پرسیدند:
۱. آیا زمان مناسبی برای سفر به کرمانشاه است؟
۲. آیا اولویت استان تقویت گردشگری و توسعه پایدار است؟
۳. آیا در شرایط بحرانی برگزاری رویداد منافعی برای میزبان دارد؟

همکاران ما که برخی داغدار بودند یکصدا پاسخ دادند، هم اکنون بیش از پیش به حضور شما نیاز داریم. آزاده دادفرین دبیر گردهمایی یازدهم و مهریار صوفیوند رئیس انجمن راهنمایان کرمانشاه پس از مشورت با مدیران فهمیده استانی درخواست مشترکی به مهمانان با مضمون زیر اعلام کردند:
سفرای فرهنگی ایران، بیایید، قدم تان روی چشم و حضورتان باعث دلگرمی ماست.
این بود که همه انجمن های استانی تصمیم گرفتیم کرمانشاه میزبان یازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر کشور باشد.
در حال حاضر در مسیر برگشت از سفری هستیم که خاطره آن در اذهان ثبت شد.
البته هر رویداد بزرگ نقاط قوت و ضعف دارد.

 

نقاط قوت:
یک بانوی جوان کرمانشاهی مجری بزرگترین گردهمایی صنفی صنعت گردشگری کشور در سال ۹۶ بود.
راهنمایان کرمانشاه توسط راهنمایان با تجربه ملی آموزش دیدند تا با استاندارد ها و رفتار حرفه ای آشنا شوند.
شعاری با عنوان پایمردی راهنما برای پایداری کرمانشاه انتخاب شد تا تاکیدی بر عزم راهنمایان برای توسعه کرمانشاه باشد.
سه پروفسور برجسته ملی و بین المللی(هنکلمن، کزازی و گلزاری) در حوزه تاریخ و باستان شناسی، سواد علمی خود را برای ارتقا دانش راهنمایان به اشتراک گذاشتند.بر این اساس راهنمایان گردشگری عمیق تر با تاریخ کرمانشاه و تاثیر این منطقه بر تمدن ایران زمین آشنا شدند.
در نشست خبری موضوع بیمه راهنمایان با حضور رئیس فراکسیون گردشگری مجلس مطرح و قول پیگیری تا حل این مشکل داده شد. همچنین رییس کانون انجمن های دفاتر خدمات سفر کشور از آمادگی برای حل مشکل به روشی سهل الوصول خبر داد.
راهنمایان به کرمانشاه سفر کردند ولی مانند سلبریتی ها عکس یادگاری با زلزله زدگان نگرفتند. کمک هایشان به مناطق زلزله زده رفت و خودشان به مناطق تاریخی و کمتر شناخته شده.
با مبالغ ثبت نام راهنمایان گردشگری، تعدادی بانوی بی سرپرست مشغول به کار شدند تا با دوخت پارچه های رنگارنگ، شعار نمادین " کرمانشاه سرزمین صلح" با زنجیره انسانی ۳۰۰ نفره بر محوطه جهانی بیستون نقش ببندد.

نقاط ضعف:
متوقف شدن حرکات آیینی مردان کرد به بهانه نداشتن مجوز شد تا معرفی این میراث ناملموس ناکام بماند. انتظار میرود مسئولان استانی کرمانشاه با عذرخواهی رسمی از مهمانان این رویداد موجبات فراموشی این اتفاق ناخوشایند را فراهم آورند.

استاندار کرمانشاه از رییس سازمان میراث فرهنگی کشور خواست تا با حضور خود پشتیبان شعار راهنمایان باشد. شعاری که تاکید بر پایداری کرمانشاه غمدیده داشت. اما دکتر #مونسان معاون رییس جمهور و مهندس #محب_خدایی معاون گردشگری کشور غایبان بزرگ گردهمایی ۱۱ نام گرفتند.

پیشنهاد: ثبت جهانی تاق بستان
امیدواریم معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور به جبران غیبت در این همایش تاثیرگذار، #ثبت_جهانی_تاق_بستان را در اولویت قرار دهد.

درود و خسته نباشید بر تک تک اعضای انجمن راهنمایان استان کرمانشاه و حامیان شان برای ثبت خاطره ی ماندگار و معرفی تاریخ، فرهنگ، اصالت و مهمان نوازی کرمانشاهی

سپاس
محسن حاجی سعید
عضو هیئت مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری

خواندن 308 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 13:02